Aké príznaky má nedostatok horčíka? Pocítite to hlavne na fyzickej kondícii!

Horčík (alebo magnézium) je základným prvkom nášho pohybového aparátu. Ostatne, viac ako 60 % horčíka v tele je uloženého v kostiach. Prečítajte si, ako si vďaka nemu dokážete udržať skvelú fyzickú kondíciu, a aké má prípadný nedostatok horčíka príznaky.

Aké príznaky má nedostatok horčíka? Pocítite to hlavne na fyzickej kondícii!

Máte obavy, či máte dostatok horčíka? 

Jeho hladinu spoľahlivo určí len lekár. Nie je však nič jednoduchšie, než sa zamyslieť nad skladbou svojho jedálnička a fyzickým výdajom a zhodnotiť, ako na tom ste. 

Najviac horčíka zužitkuje náš pohybový aparát. Udržiava dobrý stav kostí a svalov, podieľa sa na fungovaní nervového systému, pomáha využiť kyslík v každej bunke nášho tela a zmierňuje aj únavu a vyčerpanie. Pokiaľ máte veľa fyzickej aktivity, telo spotrebováva horčíka viac. 

Celkom jednoducho sa preto môže stať, že vám horčík začne chýbať. Aké má jeho nedostatok príznaky

 • mravčenie,
 • svalové ťažkosti,
 • búšenie srdca,
 • únava a vyčerpanie,
 • zlá kvalita vlasov, nechtov a pokožky. 

Dnešné potraviny sú na minerály menej bohaté ako kedysi 

Môže za to hlavne chudobnejšia pôda. Dá sa povedať, že hladuje kvôli nám, ľuďom. Rastliny, ktoré v nej vyrastajú, sú chudobnejšie na živiny než napr. pred 100 rokmi.  Celý potravinový reťazec je prepojený – zvieratá, ktoré jedia tieto rastliny, majú mäso menej bohaté napr. na horčík, a človek, ktorý je na vrchole pyramídy, konzumuje tým pádom menej výživné jedlo. 

Je dobré vedieť, že na horčík sú bohaté napríklad strukoviny, špenát, orechy, semienka či ryby. Skúste ich do svojho jedálnička zaradiť čo najčastejšie! 

Magnézium na odolné kosti a zdravé svaly

Sú chvíle, kedy horčík potrebujeme o niečo viac než inokedy. V období, keď sa vyvíjajú kosti a rastieme, a potom vtedy, keď už predsa len kondičku strácame. Kvôli práci alebo deťom už nemáme toľko času na pravidelný pohyb, možno to dokonca preháňame s jedlom a náš pohybový aparát chátra. S pribúdajúcim vekom náš organizmus potrebuje viac horčíka, tak na to nezabúdajte!  

Horčík sa kamaráti s draslíkom a vápnikom 

Dokáže ovplyvniť ich vstrebávanie a keďže je toto trio základom pre pohybový aparát, je dobré premýšľať o nich ako o celku. Pokiaľ hľadáte výživový doplnok, určite by v ňom nemali chýbať. S vápnikom súvisí aj vitamín D – jeden bez druhého sa nezaobídu a sú dôležité najmä na silné kosti. 


 

FlexiMed balení

FlexiMed

Nový prípravok pre zdravé kĺby

* platíte iba poštovné a balné 1.95€


Vaše komentáre

Vložte svoj komentár:

 • {{ myComment.createdAt }}

  {{ myComment.name }}:

  {{ myComment.text }}

 • {{ comment.createdAt }}

  {{ comment.name }}:

  {{comment.text}}

Vložte svoj komentár:

©2022 NaturaMed Pharmaceuticals s.r.o.
Odosiela sa