Výživové doplnky na kĺby a svaly – čo by mali obsahovať?

Skôr než si kúpite výživové doplnky na kĺby a svaly, mali by ste poznať ich zloženie. To sa v jednotlivých produktoch môže výrazne líšiť. Aké minerály by tam určite nemali chýbať?

Výživové doplnky na kĺby a svaly – čo by mali obsahovať?

Vitamíny, minerály, bielkoviny – čo všetko svojmu telu dopriať?

Existuje mnoho živín, ktoré sú zdraviu prospešné.  Rozdeliť si ich môžeme napríklad podľa typu:

Z minerálov je na prvom mieste vápnik a horčík (magnézium). Patria k sebe, pretože iba tak sa postarajú o kontrakcie a relaxáciu svalov, čo je vlastne princíp akéhokoľvek pohybu. Horčík navyše svalom dokáže dobre uľaviť po náročnom dni či športovom výkone. Vápnik je ďalej nevyhnutný pre kostnú hmotu.

Dopĺňať by ho mali predovšetkým ženy po menopauze – u nich je vplyvom hormónov vstrebávanie vápnika o čosi zložitejšie. 

Ďalej sú tu vitamíny, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu pre pohybový aparát.  

Vitamín C sa podieľa na tvorbe kolagénu v tele. A ten zase potrebujeme na pružnosť a odolnosť chrupaviek. 
Vitamín D je veľkým pomocníkom – pomáha ukladať vápnik do kostí a zubov. Pretože bez vitamínu D by tento proces nemohol prebehnúť, naozaj ho nezabúdajte dopĺňať.

Bielkoviny sú hlavnou makroživinou pre celý organizmus a pre svaly predovšetkým. Vďaka nim sa buduje svalová hmota a nežijeme len z cukrov a tukov. Pozor – tu vôbec nejde o vyrysované svaly. Dostatočné množstvo svalovej hmoty je kľúčové u všetkých a hlavne u seniorov, ktorí mají kvôli chudobnému jedálničku obvykle nedostatok bielkovín a tým sa pripravujú o silu. 

Kolagén a glukosamín

Čiastočne by sme o nich mohli povedať aj to, že majú dočinenie s bielkovinami. Obidve látky sú telu vlastné, avšak obidvoch máme vplyvom veku menej a menej. Kolagén i glukosamín sú stavebnou hmotou chrupaviek, preto ich potrebujú hlavne kĺby. Pomôžu udržať rozsah ich pohybu, čo ovplyvní aj možnosti celého pohybového aparátu.

Kedy užívať výživové doplnky na kĺby a svaly?

Medzi ľuďmi panuje mylná predstava o tom, že výživové doplnky na kĺby a svaly sú iba pre seniorov. Tým určite prospievajú tiež, je však dôležité začať s nimi omnoho skôr. Naše telo začína starnúť približne po tridsiatke. Produkuje sa menej kolagénu a pohybový aparát má zvýšené nároky na prísun živín. S každým ďalším rokom sú jeho potreby náročnejšie. 

Jednoducho povedané – čím sme starší, tým väčšiu starostlivosť naše svaly a kĺby potrebujú.

Výživové doplnky na kĺby a svaly by sa mali začať užívať už v produktívnom veku. Čas, počas ktorého nám bude pohybový aparát dobre slúžiť, sa tým veľmi predĺži. Obzvlášť by na to mali myslieť ľudia,  ktorí športujú alebo vykonávajú fyzicky náročné zamestnanie – ich kĺby a svaly sú pod väčšou záťažou a o to viac minerálov potrebujú. 
 

FlexiMed balení

FlexiMed

Nový prípravok pre zdravé kĺby

* platíte iba poštovné a balné 1.95€


Vaše komentáre

Vložte svoj komentár:

  • {{ myComment.createdAt }}

    {{ myComment.name }}:

    {{ myComment.text }}

  • {{ comment.createdAt }}

    {{ comment.name }}:

    {{comment.text}}

Vložte svoj komentár:

©2023 NaturaMed Pharmaceuticals s.r.o.
Odosiela sa