príjem glukozamínu by sa mali zaujímať napríklad aktívni športovci, ktorí viac namáhajú kĺby, ale tiež starší dospelí. Prirodzená tvorba glukozamínu v tele totiž postupne s vekom klesá.
Prečo je glukozamín dôležitý?
Glukozamín je spolu s chondroitínom základnou stavebnou zložkou kĺbových chrupiek a spojivových tkanív, ako sú kosti, väzy a šľachy. Nachádza sa ale aj v synoviálnej tekutine, ktorá kĺby obklopuje. Glukozamín je dôležitý pre zdravie a odolnosť chrupky, ale tiež pre kosti. Slúži, okrem iného, ako lubrikant, jeho úlohou je zmiernenie trenia medzi kĺbovými plochami.
Glukozamín v potravinách nenájdete
Zatiaľ čo niektoré vitamíny a minerálne látky je možné jednoducho doplniť pestrou a vyváženou stravou, v prípade glukozamínu je to inak. V potravinách sa totiž nenachádza. Výživové doplnky s obsahom prírodného glukozamínu sa tak vyrábajú z chitínových schránok kôrovcov ako sú krevety, kraby alebo homáre.
Ako doplňovať glukozamín
Pretože bežný jedálny lístok glukozamín neobsahuje, môže byť vhodné jeho dodanie v podobe výživových doplnkov. Tie môžu mať podobu tabliet, sypkého prášku alebo kapsúl. Vzhľadom na to, že prirodzené zdroje glukozamínu sú obmedzené, využívaný je tiež umelo vyrobený glukozamín.
Nie je glukozamín ako glukozamín
Existujú tri hlavné formy glukozamínu, ktoré sa líšia chemickým zložením – glukozamín je v nich spojený buď so:
- sírou (glukozamín sulfát),
- chloridom (glukozamín hydrochlorid),
- alebo acetylom (N-acetylglukosamin).
Výživové doplnky najčastejšie obsahujú glukozamín sulfát. Práve v tejto podobe sa glukozamín získava zo schránok kôrovcov. Jeho výhodou je to, že sa podobá glukozamínu vytváranému ľudským organizmom a je veľmi dobre vstrebateľný.
Na zapamätanie
Glukozamín je zložkou chrupiek a spojivových tkanív. Prirodzene sa nachádza v tele najmä v chrupkách a synoviálnej tekutine. Ak ide o potraviny, jeho hlavným zdrojom sú schránky morských plodov, ktoré však nie sú bežnou súčasťou jedálneho lístka. Preto môže byť vhodný jeho príjem vo forme výživových doplnkov. Tie obsahujú buď umelo vyrábaný glukozamín, alebo výťažky zo schránok kôrovcov v podobe glukozamín sulfátu.