Ako vlastne funguje chrupavka?
Chrupavka je svetlé tkanivo, ktoré vyzerá trochu ako tuhé želé. Nachádza sa vo vnútri kĺbu, kde zabraňuje treniu koncov kostí o seba. Pôsobí tiež ako nárazník a pomáha nám vykonávať plynulé pohyby.
Chrupavka sa okrem iného skladá z kolagénu a glukozamínu - tieto dve zložky zaručujú jej odolnosť a pružnosť. Platí pravidlo, že čím sme starší, tým viac môže chrupavka strácať tieto funkcie, pretože sa stáva krehkejšou a menej vyživovanou. Potom to ide od sily k sile: môžeme robiť len menší rozsah pohybu, alebo nám to robí problémy.
Regenerácia kĺbovej chrupavky je o živinách
Jednoducho povedané - chrupavke by sme mali dodať to, čo prirodzene stráca. Telo si vytvára vlastný kolagén a glukozamín, ale s vekom sa táto schopnosť znižuje, zatiaľ čo nároky na pohybový aparát sa zvyšujú. Doplnenie kolagénu a glukozamínu je však jednoduché. Zamerajte sa na kĺbovú výživu tam, kde je chrupaviek veľa.
To však samo o sebe nestačí: dôležitý je pitný režim, ktorý by mal pozostávať najmä z čistej vody alebo minerálnej vody bez príchute. Nezabúdajte na pravidelné cvičenie, ktoré pomáha udržiavať svaly, kosti a kĺby v dobrej kondícii.
Podpora tvorby kolagénu s vitamínom C
Okrem doplnenia glukozamínu a kolagénu v ich súčasnej podobe môžete podporiť aj ich produkciu v tele. Vitamín C je na to vynikajúci. Vytvára ideálne podmienky na tvorbu kolagénu, ktorý využíva celé telo, nielen chrupavka. Okrem toho je vitamín C užitočnou podporou imunitného systému, znižuje mieru vyčerpania a chráni naše bunky.
Záver: regenerácia kĺbovej chrupavky je založená na dopĺňaní potrebných živín, primeranom pitnom režime a pravidelnej fyzickej aktivite.
Vaše komentáre
Vložte svoj komentár:
{{ myComment.name }}:
{{ myComment.text }}
{{ comment.name }}:
{{comment.text}}
Vložte svoj komentár: