Škodí praskanie kĺbov prstom? A ako je to s praskaním v kolenách?

Príležitostné praskanie kĺbov napríklad na prstoch je bežné a obvykle nie je škodlivé. Ak však nie je sprevádzané ďalšími príznakmi. Nie je pravda, že by praskanie kĺbov zhoršovalo ich zdravie. Priniesť môže naopak pocit úľavy od tlaku, či už si ho vykonáte sami, alebo v spolupráci s chiropraktikom. Platí to isté ak pri praskaní v kolenách?

Škodí praskanie kĺbov prstom? A ako je to s praskaním v kolenách?
1. 7. 2025

Odborne sa praskanie alebo škrípanie v okolí kĺba označuje ako krepitus. 

Prečo kĺby praskajú?

Praskanie kĺbov môže mať rôzne príčiny. Je bežné a nemusí byť známkou zlého zdravotného stavu kostí alebo chrupiek. Medzi prirodzené príčiny praskania kĺbov patria napríklad zvuky vznikajúce pri naťahovaní svalu alebo šľachy. Príčinou môžu byť tiež plyny. Kĺby sú totiž obalené mazivom nazývaným synoviálna tekutina. Táto tekutina obsahuje okrem iného kyslík a dusík. Občas sa môže stať, že sa plyny z tohto maziva nahromadia do malých bubliniek a musia sa uvoľniť, čo spôsobí zvuk vo vašich kolenách. Čo presne spôsobuje praskanie kĺbov je ale stále predmetom skúmania. 

Je praskanie kĺbov zlé?

Niekedy môžu byť zvuky vydávané kĺbmi varovaním, že s nimi nie je všetko úplne v poriadku. Inokedy ale nemusí byť „zlé“. Ide len o zlozvyk iritujúci okolie, ktorý ale nemá na kĺby žiadny negatívny vplyv. Vo výnimočných prípadoch, ak kĺb namáhate kvôli vyvolaniu prasknutia príliš silno, môže dôjsť k dočasným, nepríjemným zdravotným komplikáciám. 

Praskanie v kolenách – ako si uľaviť

Praskanie v kolenách môže byť iné, než je praskanie napr. prstami, a môže poukazovať na prejavy súvisiace so starnutím. 

V niektorých prípadoch môžu zvuky v kolenách súvisieť s opotrebením chrupky. O možnostiach, ako chrániť chrupavky a podporiť ich regeneráciu, si prečítajte v článku Regenerácia kĺbovej chrupavky: pomôže vitamín C a glukosamín.

Rovnako tak ale môže viesť k úľave a byť úplne v poriadku. Ak chcete vykonať praskanie v kolenách vedome, je dôležité, aby to bolo pomaly, opatrne a vedome. 

  • Posaďte sa na stoličku. Natiahnite nohu rovno pred seba a špičku nasmerujte hore. Hore sa zastavte a vráťte sa do východiskového bodu. Opakujte, dokiaľ nepočujete prasknutie, alebo dokiaľ nevykonáte 15 opakovaní.
  • Posaďte sa na stoličku tak, aby ste sa zadkom priblížili k jej okraju. Objímte postihnuté koleno tesne pod jabĺčkom. Pritiahnite nohu k sebe a snažte sa kolenom dotknúť hrudníka, vydržte 3 sekundy. Tým by malo dôjsť k uvoľneniu napätia v kolene a k prasknutiu. Spustite nohu späť dolu. Opakujte, dokiaľ nepočujete prasknutie, alebo dokiaľ nevykonáte 15 opakovaní.

5 tipov na zmiernenie praskania kĺbov

Mindfulness. 

Ak máte vo zvyku praskať si vedome kĺbmi a chcete s tým prestať, prvým krokom je uvedomenie si tohto (zlo)zvyku. Sledujte, kedy a prípadne prečo, si praskáte kĺbmi, krkom alebo chrbticou.

Nezostávajte dlho v jednej pozícii. 

Jednoduchým riešením môže byť viac pohybu. Ak veľa sedíte alebo stojíte v jednej polohe, môže byť praskanie kĺbov spôsobom, ako si uľaviť od pocitu stuhnutosti. Robte si časté prestávky, pri ktorých sa pretiahnite. 

Jemné preťahovanie. 

Ďalším riešením je jemné preťahovanie, ktoré môže pomôcť rozhýbať kĺby. Vyberať je možné z rôznych dynamických alebo statických strečingov. 

Úľava od psychického napätia. 

Ak v rámci mindfulness zistíte, že sa na praskaní kĺbov podieľa veľká psychická záťaž, pomôcť vám môžu relaxačné techniky v podobe hlbokého dýchania, meditácie i antistresových pomôcok.

Cvičenie.

Pokúste sa cvičiť aspoň 150 minút týždenne. Vyberajte si aktivity, ktoré zodpovedajú vášmu veku a životnému štýlu. Započítať si môžete aj fyzicky náročnejšie domáce práce vrátane upratovania. 


Ak máte pocit, že kĺby praskajú príliš často, je vhodné zamerať sa na prevenciu. Zistite, aké zložky by mal obsahovať kvalitný prípravok na kĺby pre seniorov.

Fleximed

Vyskúšajte zadarmo!

* platíte iba poštovné a balné 1.95 €