Vápnik v potravinách: dajte prednosť mliečnym produktom

V tomto článku sa dozviete, aké sú zdroje vápnika v potravinách rastlinného aj živočíšneho pôvodu, a ktoré majú pre naše zdravie lepšie benefity.

Vápnik v potravinách: dajte prednosť mliečnym produktom

Radšej rastlinné alebo živočíšne?

Všeobecne sa dá povedať, že akákoľvek živina živočíšneho pôvodu je pre naše telo výhodnejšia. Pre organizmus je totiž lepšie vstrebateľná a využijeme jej väčšie množstvo. Rovnako to platí aj pre vápnik. Aj keď taký mak je veľmi bohatý na vápnik, telo si vezme len malú časť.

Okrem toho nebýva jednoduché skonzumovať také veľké množstvo rastlinných potravín bohatých na vápnik – jedine, že by ste si dopriali makovú buchtu na raňajky, obed a večeru každý deň. 

Ako si to teda máme predstaviť? Živočíšne zdroje vápnika jedzte pre jeho doplnenie, rastlinné pre zabezpečenie pestrej stravy.

Vápnik v potravinách rastlinného pôvodu nájdeme napríklad v mandliach, brokolici, špenáte, keli či strukovinách.

Mliečne výrobky nie sú nuda

Všetci sme sa v škole učili, že máme piť veľa mlieka na zdravé kosti. Pojem mliečne výrobky sa stal všedným a priťahuje už len málo ľudí. Pozrite sa však pozorne do chladiaceho boxu v obchode:

Vápnik doplníte nielen pitím mlieka, oveľa bohatšie sú na vápnik syry. Je tu množstvo kravských, ovčích, kozích, dokonca aj byvolích syrov – stačí si len vybrať. Strúhaným syrom si môžete posypať prílohu alebo urobiť chutnú nátierku. Napríklad zo syra a tvarohu – pôjde o skutočnú vápnikovú bombu.

Samostatnou kapitolou sú kysnuté mliečne výrobky. Okrem vápnika získate aj zdravé baktérie prospešné pre trávenie. Vyskúšajte všetky príchute kefíru, vynikajúci je napríklad kefír na raňajky. Môžete ho jesť s cereáliami, marmeládou alebo ovsenými vločkami.

FlexiMed balení

FlexiMed

Nový prípravok pre zdravé kĺby

* platíte iba poštovné a balné 1.95€


Vaše komentáre

Vložte svoj komentár:

  • {{ myComment.createdAt }}

    {{ myComment.name }}:

    {{ myComment.text }}

  • {{ comment.createdAt }}

    {{ comment.name }}:

    {{comment.text}}

Vložte svoj komentár:

©2023 NaturaMed Pharmaceuticals s.r.o.
Odosiela sa